Mësoni gjendjen mendore nëpërmjet Spire Stone

10/01/2016 - 17:07

Deri më sot ekzistojnë pajisje që masin hapat, apo rrahjet e zemrës etj., por kurrë një pajisje që mat frymëmarrjen.

Në Panairin e Las Vegasit është prezantuar edhe “Spire Stone”, varësja me gur që të tregon gjendjen mendore duke analizuar mënyrën se si merr frymë. Por kjo nuk është e vetmja pajisje që është prezantuar.

Mes të tjerash është skaneri për ushqimin, apo roboti që merret me veshjet..

Spire Stone e gjen nëse ne jemi të qetë, të përqëndruar apo të tensionuar, dhe na dërgon mesazhe në smartphone duke na këshilluar të bëjmë një pushim. Me shprehje të tipit “Nuk ke bërë një frymëmarrje të thellë në 20 minutat e fundit, dukesh i tensionuar për momentin”, varësja shitet për 150 dollarë dhe premton të reduktojë stresin me 50%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.