Mercedesi i parë bëhet 130 vjeç

01/02/2016 - 19:22

E njohur si bërthama e “perandorisë automobilistike gjermane”, e Carl Benz, është prezantuar për herë të parë në 29 janar 1886. Kjo është makina e parë me motor me diegie të brendshme.

Bëhet fjalë për një makinë primitive, të ngritur mbi 3 rrota të mëdha, (pak a shumë si ato të biçikletave), por që bart një motor me djegie të brendshme katër kohësh, një cilindër horizontal 954 centimetër/kub që siguronte 400 xhiro për minutë dhe prodhonte 0,55 deri në 0,75 kuaj fuqi. 

Carl Benz do të pagëzonte krijesën e tij të parë me emrin “Patent Motorëagen” dhe “padashje” do të hynte në histori si makina e parë, pavarësisht se ishte me tri rrota, ndryshe nga shpikësit e tjerë që pasuan më vonë.

Më shumë sesa forma e mjetit, Carl Benz merr meritën për ndërtimin e mjetit me motor me  djegie të brendshme duke iu nënshtruar të tjera ligjeve teknike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.