Merr formë raketa që do dërgojë njerëz në Mars

20/01/2018 - 11:58

   Udhëtimi në hapësirë është një ëndërr e lashtë e njerëzimit, e kthyer në realitet vite më parë, por kostot e mëdha kanë bërë që për shumicën e njerëzve ajo vijon të jetë një ëndërr.

E NASA po punon që të dërgojë në të ardhmen sa më tepër njerëz, si në hënë ashtu edhe në Mars. E drejt këtij qëllimi NASA bën me dije se ka rezultuar i suksesshëm testi i nxehtësisë në makinerinë që pritet të dërgojë njerëz në Mars në vitin 2030.

Një “asimilues shoku”, i printuar me teknologjinë 3D, i përcaktuar për ta bërë sa më komod udhëtimin e astronautëve është testuar në një event prej 365 sekondash. E kjo pjesë tashmë do t’i instalohet motorit RS-25 që do të jetë edhe raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë në planet.

Raketa, e cila pritet të vihet në fluturim në vitin 2019, do të dërgojë njerëz në anijen kozmike Orion dhe do të aktivizojë edhe misionet për në hënë edhe Mars.

Brenda vitit të ardhshëm, inxhinierët planifikojnë që t’i shtojnë pjesën e printuar në 3D motorit RS-25 për të zvogëluar humbjet dhe kostot në Sistemin e Lëshimit në Hapësirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nintendo nga muaji janar do të ndalë shërbimet për video live për consolen Wii.

Që nga 12 nëntori, të gjitha mesazhet në WhatsApp që nuk janë ruajtur do të fshihen përgjithmonë.

Apple planifikon që në vitin 2020 të nxjerrë në shitje iPhone-in e parë me teknologjinë e internetit 5G.

Kompania japoneze e automjeteve, "Toyota", do të tërheqë nga tregu 1 milion makina në të gjithë botën për shkak të problemeve me airbag-ë

Pas një pritjeje të gjatë, "WhatsApp" ka vendosur të shtojë stickerat.

Apple ka konfirmuar që kamera e iPhone ka probleme serioze. Sipas kompanisë, bëhet fjalë për kamerën e përparme të selfie.

Pas Instagram dhe Whatsapp, edhe Facebook do të bëje të mundur fshirjen e mesazheve të dërguara në aplikacionin Messenger.

"WhatsApp", platforma e famshme e mesazheve, lejon që tani që të mund të fshehësh njoftimet kur vjen një mesazh në chat, pra për të mos e

Kompania gjermane e makinave BMW ka vendosur të tërheqë 1,6 milionë automjete, të prodhuara mes viteve 2010 dhe 2017, për shkak të rrjedh