Microsoft i jep fund Windows 7

14/01/2020 - 11:29

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit. Kjo pasi, Microsoft që nga sot ka përfunduar mbështetjen për këtë sistem.

Megjithatë kushdo mund ta përdor Windows 7-n, por duhet të marrë rrezikun pasi mund të jetë i zbuluar përballë sulmeve të rrezikshme kibernetike. Pasi Microsoft i dha fund sistemit operativ, kompania nuk jep më mbështetje teknike, përditësime në software ose përditësime të sigurisë.

“Pas 10 vitesh, mbështetja për Windows 7-n i vjen fundi më 14 janar 2020. Ndërkohë që mund ta përdorni kompjuterin me Windows 7, por pa përditësime në software dhe me siguri do të jeni të rrezikuar për viruse dhe sulme”, shpjegoi Microsoft.

Çfarë duhet të bëni me kompjuterin që punon me Windows 7?

Këta lloj kompjuterësh që operojnë me këtë sistem do të funksionojnë edhe pas të martës, por bëhen gjithnjë e më pak të sigurt. Sipas Microsoft, mënyra më e mirë është që njerëzit të përdorin Windows 10. Ky sistem operativ modern është Windows-i më i sigurt i ndërtuar dhe kushton 120 Paund.

Është e mundur që Windows 10-a të instalohet edhe në kompjuterët e vjetër, por gjiganti teknologjik ka paralajmëruar se mund të ketë probleme. Që të punojë në rregull, Windows 10 duhet të ketë një kompjuter me procesor 1 GHz, një memorie 16 GB dhe memorie RAM 1 GB.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksidentet rrugore shkaktojnë vdekjen e 1.3 milionë personave dhe plagosjen e 10 milionë të tjerëve çdo vit.

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një