Minierat në hapësirë, biznesi i ri trilionësh

26/09/2014 - 21:54

26 Shtator 2014 - Kompani private kanë shprehur dëshirën për të gërmuar asteroidet për karburante, dhe të ndërtojnë stacione të furnizimit me lëndë djegëse në hapësirë.

Një projektligj që tani po shqyrtohet nga Kongresi i SHBA-së, do t’i lejonte ato kompani që të bëhen pronar i asaj cka zbulojnë, por nëse kalohet mund të përballet me kundërshtime të fuqishme ndërkombëtare. Chris Lewicki është duke tentuar të nxjerr ujë nga një gur. Një gur gjigant mijëra kilometra larg Tokës.

Presidenti i firmës që merret me minierat hapësinore “Planetary Resources” duket se ka shpresa të mëdha për asteroidet. Copat gjigante me materie që vërtiten në hapësirë janë të pasura me minerale të vlefshme, por sipas tij, të gjendet uji do të ishte sikur të gjendej ar i lëngët.

“Mund të kuptojmë përmes teleskopëve këtu në Tokë se disa tipa të asteroideve mund të jenë relativisht të mbushura me ujë dhe minerale që përmbajnë ujë” ka thënë Lewicki. Por përse uji, që e mbulon pjesën më të madhe të planetit tonë, është aq i vlefshëm në hapësirë ?

Sipas Lewicki-t, tani për tani nevojiten 2 miliard dollarë në vit për të dërguar ujë – gjashtë ton për person – për të vazhduar funksionin gjashtë astronautë në Stacionin Hapësinor Ndëkombëtar. Dhe, përveç ujit të pijshëm, H2O gjithashtu mund të shëndrrohet në ajër dhe karburant, pra hidrogjen i lëngshëm dhe oksigjen i lëngshëm, të cilat përbëjnë karburantin më efikas për raketa që njihet deri më tani.

Sot, një anije kozmike duhet të mbajë të gjithë karburantin që i nevojitet, gjë që i shton peshë të konsiderueshme. Dhe me të dalë në hapësirë, pajisje shumë të shtrenjta duhet të largohen pasi është shumë e shtrenjtë që ato të kthehen mbrapa në Tokë.

“Imagjinoni të jemi në gjendje të dalim në hapësirë, dhe të kemi mundësinë të ri-mbushim rezervat me karburant, atje lart” thotë Lewicki.

Asteroidet kanë gravitet të dobët, prandaj aterrimi në to dhe nisja nga to nuk kërkon shumë energji. Dhe afërsia e tyre me Tokën i bën që të jenë stacione potenciale për të ri-furnizuar anijet kozmike me misione të gjata në hapësirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë