Në Mars mund të ketë ujë

15/09/2014 - 20:56

15 Shtator 2014 - Shkencëtarët kanë arritur të vërtetojnë që dikur Marsi ka patur ujë në sipërfaqen e tij, por para shumë kohësh. Ndërsa tani shkencëtarët kanë gjetur prova që mund të ketë akoma ujë në Mars, të paktën gjatë sezoneve të ngrohta. Duke studiuar disa kratere të pazakonshme të planetit, shkencëtarët panë disa shenja, të cilat mendojnë të jenë kanale të formuara nga kalimi i ujit. Kjo u ka dhënë shpresa të mëdha për gjetjen e ujit në Mars.

/Agjencia e lajmeve Dyrrah/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.