Në përdorim fishat e shekullit XIX

11/01/2016 - 21:57

Pas zërave se Apple do të heqë dorë nga foleja e kufjeve në iPhone 7, më shumë se 200 mijë persona kanë firmosur një peticion duke i kërkuar të rikonsiderojë këtë fakt.

Por kjo ka ndezur mjaft debate pro dhe kundër, për këtë pjesë të teknologjisë që ka qënë shumë elastike. Kufjet 3.5 mm është në thelb pasaardhës i fishave të shek. 19, një version në miniaturë i fishës klasike 6.35 mm, e cila daton më 1878.

Të dyja përmasat e kanë pjesën e metalit në majë. “Duhet të jetë diçka që vendoset dhe hiqet lehtësisht, por që ende bën një lidhje të sigurtë”, thotë Charlie Slee, anëtar i Shoqërisë së Inxhinierisë Audio.

Fillimisht, fisha klasike 6.35 mm përdorej nga operatorët e telefonëve të vjetër me fisha, që përdoreshin për ndërlidhje. Versioni 3.5 mm u bë mjaft popullor, duke u përdorur dhe për kufje personale, në radiot tranzitore në mes të shekullit të 20-të.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.