Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

NASA po ndërton anijen kozmike që do të eksplorojë asteroidin me vlerë 10 kuintilion dollarë

02/04/2021 - 11:49

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të njëjtin emër, i cili ka vlerën 10 dollarë kuintilion ($10 me 5 grupe tre zerosh mbrapa).

NASA ka ndarë imazhe të ndryshme teksa është duke punuar në laboratorin “Propulsionit Jet” në Kaliforninë Jugore.

Procesi i ndërtimit të saj do të zgjasë një vit, dhe më pas, në gusht të 2022 do të dërgohet në Kepin Canaveral, në Florida, për t’u nisur.

Anija do të udhëtoj rreth 179.5 milion km për të arritur asteroidin. Anija do të ekzaminojë fushën magnetitke të asteroidit, neuronet dhe rrezet gama të cilat rrezatojnë në sipërfaqe. Do të kalojë 21 muaj atje, duke mbledhur të dhëna për shkëmbin e vlefshëm hapësinor, i cili u gjet në tetor 2020.

Nëse gjithçka shkon mirë, anija do të kalojë nga marsi në maj 2023 dhe do të arrijë në orbitë në fillim të vitit 2026. 

Me rreth 140 milje në diametër, afërsisht një e katërta e gjatësisë së gjithë Mbretërisë së Bashkuar, asteroidi është një nga objektet më të mëdha në brezin hapësinor.

Ka të ngjarë të jetë i përbërë tërësisht prej hekuri ose nikeli, në krahasim me akullin dhe shkëmbin e shumicës së asteroideve, dhe si i tillë mund të hedhë dritë mbi historinë e planetëve të tjerë për shkak të ngjashmërisë së tij me bërthamën e Tokës.

Gjithashtu ka një vlerë prej 10,000 herë më shumë se ekonomia globale e vitit 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du

Përfshirja e Bill Gates me një eksperiment gjeo-inxhinierik që synon ngadalësimin e prishjes së klimës ka nxitur pretendime virale të nga