Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

NASA publikon imazhin e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë

26/03/2021 - 13:55

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55 milionë vite dritë larg.

Imazhi është siguruar nga “Event Horizon Telescope EHT”, që ka kapur edhe një tjetër shkrepje të famshme, atë të vrimës së parë të zezë, 2 vjet më parë, shkruan “Scitech Daily”.

Në të dyja rastet studiuesit punuan duke lidhur bashkë tetë teleskopë nëpër botë për të krijuar një teleskop virtual me madhësinë e Tokës, pikërisht “Teleskopin Event Horizon”. Gjithashtu u përdorën 66 antenat e radioteleskopit “Alma”, të Observatorit të Evropës Jugore (Eso).

Në këtë mënyrë, teleskopi virtual EHT bëri të mundur dallimin nga Toka të një objekti me dimensionet e kartës së kreditit në sipërfaqen e Hënës.

Imazhi i fushës magnetike rreth vrimës së zezë, ndihmon për të kuptuar se si grimcat arrijnë të shtrihen dhe përhapen përtej galaktikës.

Vëzhgimet japin informacion të ri në lidhje me strukturën e fushave magnetike pak jashtë vrimës së zezë. Ekipi zbuloi se vetëm modelet teorike që shfaqin gaz të magnetizuar fort mund të shpjegojnë atë që po shohin në horizontin e ngjarjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania WhatsApp po punon për të sjellë aftësinë për të dëgjuar një mesazh audio në iPhone para se ta dërgoni atë.

AOL dhe Yahoo janë duke u shitur përsëri, këtë herë te një firmë private kapitali Apollo Global Management për 5 miliardë dollarë.

Prej muajsh është folur që Apple po punon për një iPhone të palosshëm.

Është shumë e vështirë për të hakuar dhe për të ndërhyrë në një celular iPhone, për shkak të elementeve të mbrojtjes që ka.

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e