Ndahet nga jeta babai i Inteligjencës Artificiale

26/01/2016 - 20:17

Marvin Minsky, një prej pionerëve të inteligjencës artificiale ka ndërruar jetë nga hemorragjia celebrale në moshën 88-vjeçare.

Matematicieni dhe shkencëtari kompjuterik ishte një nga ekspertët më të mirë të inteligjencës artificiale. Si student, ai ndërtoi makinerinë e parë të mësimit me rrjet nervor, duke përdorur tuba vakumi.

Më 1959, bashkë me John Mc Carthy ai themeloi laboratorin e inteligjencës artificiale të Institutit të Teknologjisë së Massachusetts. Idetë e profesor Minsky janë të përhapura dhe zbatuara në një sërë fushash, gjuha kompjuterike, matematika dhe robotika. 

Libri i tij i 1985, “Shoqëria e mendjes” konsiderohet si një dokument pune në eksplorimin e ndryshimeve në mekanizma që ndërvepron në inteligjencë dhe mendim. libri i tij i fundit “Makina emocionale” ofron një model të ri se si punon mendja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.

Një kompani kineze e prodhimit të baterive të makinave është gati për të prodhuar një bateri, jetëgjatësia e së cilës tejkalon limitet.

Pothuajse 300,000 numra telefoni janë shfaqur në motorin e kërkimit të Google dhe mund të gjenden duke kërkuar “site:wa.me.”