Ndahet nga jeta personi që shpiku opsionin “copy-paste”

20/02/2020 - 09:29

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

Falë idesë së tij inovative, sot kompjuterat janë më të thjeshtë për t’u mësuar dhe për t’u përdorur.

Kompania amerikane “Xerox”, ku Larry Tesler kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij, i ka kushtuar një tribut shpikësit të “copy-paste”.

“Krijuesi i copy-paste dhe ‘prerjes’ (cut), ishte Xerox Larry Tesler. Dita juaj në punë është më e lehtë falë ideve të tij revolucionare”, njoftoi kompania në një postim në Twitter.

Tesler lindi në New York në vitin 1945 dhe studioi në Universitetin e Stanford në Kaliforni. Përgjatë viteve, ai ka punuar për shumë kompani të ndryshme teknologjike, një ndër to edhe Apple.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë