Në 2020 del në shitje iPhone i parë me super teknologji

06/11/2018 - 19:55

Apple planifikon që në vitin 2020 të nxjerrë në shitje iPhone-in e parë me teknologjinë e internetit 5G. Ndërkohë, disa prodhues të celularëve që operojnë me platformën Android, do të nxjerrin pajisjet e para me teknologjinë 5G vitin e ardhshëm. Kurse Apple thotë se do të presë vitin 2020 deri sa teknologjia në këtë fushë të jetë zhvilluar plotësisht.

Gjenerata e pestë e internetit 5G në aparatet celularë do të mundësojë shpejtësi 10 deri në 20 herë më të lartë krahasuar me teknologjinë 4G që është aktualisht në përdorim. Me këtë teknologji do të jetë e mundur shkarkimi në smartphone i filmave 4K vetëm për pak sekonda. Apple planifikon që të përdorë çipin Intel për të rritur shpejtësinë e internetit, por ka zëra që thonë kompania është e pakënaqur me Intel. E megjithatë, Apple nuk mendon që të rikthehet në përdorimin e çipit Qualcomm, pasi beson se Intel do të ketë kohë të mjaftueshme deri në vitin 2020 për të perfeksionuar teknologjinë.

Seria e parë e celularëve smartphone me teknologjinë 5G pritet që të dalë në Shkurtin e ardhshëm në Kongresin Botëror të Celularëve. Telefonat e parë Android që do të aplikojnë teknologjinë 5G do të jenë të markave të tilla si Huawei, Xiaomi dhe Oppo, që do të kenë në përdorim çipin Qualcomm. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Apple ka surprizuar sërish pasi së shpejti do të ketë një tjetër shumëllojshmëri emoji-sh në çdo celular iPhone me përditësimin e ri “iOS

Të heqësh dorë nga rrjeti social Facebook, edhe ta mendosh duket e vështirë, aq më tepër ta zbatosh.

Supozohej të bënin të kundërtën, por mediat sociale si “Twitter”, “Facebook” apo “Pinterest”, po bëjnë që gjithnjë e më shumë njerëzit të

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka dënuar Francën dhe Greqinë për trajtimin e tyre ndaj migrantëve, në dy raste të veçanta.

MWC 2019 është në zhvillim e sipër në Barcelonë dhe shumë prodhues kanë përdorur konferencën për të paraqitur teknologjinë e tyre të fund

Facebook vijon të mbetet rrjeti social më i përdorur në Shqipëri.

Gjatë vitit 2019, aplikacioni mjaft popullor i komunikimit, WhatsApp, do të pajiset me disa funksione të mrekullueshme.

Nëse ju bën të mos ndiheni rehat, ju mund të ndaloni aplikacionin Facebook të gjurmojë vendndodhjes tuaj plotësisht ose ta lejoni vetëm k

Kompania Microsoft ka njoftuar të mërkurën se do të ofrojë shërbimet e saj për siguri kibernetike, AccountGuard, në 12 tregje të reja në

Modelet e reja të “Samsung Galaxy” janë prezantuar sot në 4 versione S10, duke festuar edhe 10 vjetorin e këtij modeli.