Njihuni me modelin e fundit të Range Rover, u reziston plumbave dhe shpërthimeve

12/11/2019 - 13:16

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave. Modeli i ri Sentinel i Range Rover, një fuoristradë luksoze e papërshkueshme nga plumbi që u hodh në treg për herë të parë në vitin 2015, po ndihmon në rritjen e tregut për automjete të blinduara.

Aktualisht gjenden rreth 200 ose 300 mijë automjete të blinduara në të gjithë botën por vëzhguesit e tregut presin që kjo shifër të vazhdojë të rritet edhe më shumë.

Sipas një raporti të “LA Times”, biznesi i automjeteve të blinduara është bërë gjithnjë edhe më shumë fitimprurës, me prodhues të shumtë që parashikojnë rritje vit pas viti.

Range Rover Sentineli i vitit 2020 është blinduar në mënyrë të tillë që t’i bëjë ballë një bombe dhe armëve të zjarrit AK-47 ose AR-15.

Mark Burton, nga kompania e armëve ArmorMax u shpreh: Njerëzit janë të shqetësuar nga aktet e dhunës. Avokatët, mjekët, njerëzit e biznesit janë të shqetësuar për familjarët e tyre që mund të jenë në vendin e gabuar dhe në kohën e gabuar.

Ndërtimi i një makine të blinduar është një çështje e ndërlikuar. Edhe pse makina nga pamja e jashtme mund të duket normale, veshja me pllaka antiplumb sjell një kosto dhe një peshë të shtuar që kërkon teknika të tjera nga ana e inxhinierisë.

Modeli i ri Sentinel peshon më shumë se dyfishin e një Range Roveri. Për të mbajtur gjithë atë peshë, makina vjen me një motor të fuqishëm V 8. Sentinel vjen i pajisur me një kapëse shpëtimi të pasme, përmes pjesës së bagazhit, në rastet kur dyert e automjetit mund të bllokohen.

Range Rover nuk e zbulon çmimin e Sentinel-it të tij më të ri, por modeli i 2015 filloi me 445,000 Dollarë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një vendimi, qeveria shqiptare ka miratuar në parim memorandumin e bashkëpunimit me SHBA-në, sa i takon sigurisë së rrjetit 4G dhe

WhatsApp ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë më në smartphone-t e vjetër.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, dhanë dorëheqje nga rolet e tyre në kompaninë simotër të gjigantit të teknologjisë.

Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë.

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqj

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.