Nokia rikthehet në treg me telefon modern dhe të “pashkatërrueshëm”

19/12/2019 - 09:07

Që nga “pushtimi” i saj, Nokia tani po konkurron përsëri në treg. Nokia ishte e njohur për telefonat e saj me karakteristika të ngulitura, e cila i qëndron kohës.

Nokia 800 Tough është një telefon i vogël dhe po thuajse i pashkatërrueshëm. Telefoni mund të marrë komanda zanore me Google Assistant, lidhet me rrjetin 4G, dhe është ndërtuar që t’i mbijetojë edhe përplasjeve të forta.

Trupi i telefonit është i rrethuar me gomë që të përballojë përplasjet e forta dhe i reziston ujit. Bateria është 2100 mAh, dhe mund të rrijë në “standby” edhe një muaj. Ky telefon ka ekran 2,4 inç dhe ka dy ngjyra, hiri dhe e zezë. Madhësia e telefonit është 145.4 x 62.1 x 16.11mm dhe peshon 161g.

Përveç standardit të tij MIL-STD-810G dhe rezistencës së ujit në nivelin IP68, ajo e ka kaluar edhe provën e rënies prej 1,8 metrash. Sipas kompanisë, thellësia e zhytjes së ujit mund të arrijë 1.5 metra dhe koha më e gjatë e zhytjes është 30 minuta.

Për sa i përket performancës, sistemi operativ është KaiOS dhe përdor një Qualcomm 205 SoC. Ai gjithashtu përdor 512MB RAM dhe 4 GB ruajtje të brendshme.

Përdor gjithashtu një kamerë 2MP. Për sa i përket rrjetit, Nokia 800 Tough mbështet 4G, Wi-Fi dhe GPS. Në Evropë, ky telefon kushton 109 euro. Ajo që është mbresëlënëse është se mund të hapë Google Assistant, Twitter, Youtube, Google Maps, Facebook e madje dhe Whatsapp.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë

Gjigandi i teknologjisë, Apple është gjobitur së fundmi 25 milionë euro për ngadalësim të qëllimshëm të modeleve të sajë të vjetra të iPh

YouTube ka arkëtuar 15 miliardë dollarë nga reklamat vitin e kaluar. Sipas të dhënave të publikuara nga Alphabet, kompania mëmë e Google,

Lënia e telefonit në karikim, sidomos gjatë natës është një zakon i keq që duhet të eliminohet sa më shpejt të jetë e mundur sepse mund t