Nxënësit durrsakë krijojnë aplikacionin “Welcome to Durrës” në Google Play

27/02/2016 - 16:09

“Welcome to Durrës”. Kështu quhet aplikacioni më i ri që tashmë gjendet në Google Play apo Play Store, i cili promovon vlerat turistike dhe kulturore të Durrësit falë punës së një grupi nxënësish nga Durrësi.

Prej një jave, nxënësit e klasës XII E në gjimnazin “Naim Frashëri”, me vullnetin e tyre të mirë dhe me kontributet vetjake, kanë jetësuar projektin që ata ëndërronin, aplikacionin orientues për qytetin e mrekullueshëm të Durrësit, që mund ta shkarkojë çdo turist i huaj apo vendas.

Ka qenë e gjithë klasa që ka kontribuuar me shuma monetare për ta konkretizuar këtë projekt të tyrin, ndërsa 7 janë emrat e personave që kanë punuar rreth gjithë etapave të aplikacionit. Ata janë: Seldan Tabaku, Paolo Kadillari, Florint Balla, Ajla Maksuti, Klajdi Xheraj, Xhenisa Myshketa dhe Erion Lika.

Është për t’ përgëzuar puna e këtij grupi të rinjsh, pasi programi që mund të shkarkohet lehtësisht në celular, përmban informacione të shumëllojshme për Durrësin, për të gjithë ata që duan ta njohin e shëtisin, duke nisur nga monumentet historike, që shoqërohen e me pamje rreth vendeve të magjishme që ofron Durrësi për të pushuar, mënyrave për të udhëtuar drejt qytetit etj.

Aplikacioni mund të shkarkohet në të gjithë celularët me sistem Android dhe ato iPhone. Aplikacionin mund ta gjeni duke klikuar këtu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q