Paralajmërimi: Bëni kujdes nëse ju shfaqet një tabelë e tillë në Google

21/07/2020 - 14:44

Përdoruesit e Google Chrome janë këshilluar që të bëjnë kujdes nëse ju shfaqet një tabelë ku njoftohen se duhet të përditësojnë versionin e Chrome.

Sipas ekspertëve, ky është një rast mashtrimi nga hakerat të cilët do të kenë akses të plotë mbi kompjuterin tuaj nëse bini pre e këtij kurthi. Jo vetëm kaq, por hakerat do të kenë mundësi të hyjnë edhe në llogarinë tuaj bankare.

Specialistët thonë se hakerat përdorin një faqe të rreme për të përditësuar Google Chrome. Më pas, kjo uebfaqe e dyshimtë instalon një virus në kommjuterin tuaj, duke u dhënë mundësi hakerave të kenë akses.

Ata mund të spiunojnë pa dijeninë tuaj gjithçka në kompjuterin që zotëroni, të dhënat personale, llogari bankare etj.

Hakerat deri tani kanë shënjestruar Britaninë e Madhe, Kanadanë, SHBA-në dhe Evropën Perëndimore. Prandaj nëse ju shfaqet një tabelë e ngjashme, refuzojeni!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Google ka kërcënuar se do të tërhiqet nga Australia, për shkak të përplasjeve që ka pasur në këtë vend për reklamat.

Një thashethem që kemi dëgjuar disa herë tani është se diapazoni i iPhone 13 do të ketë një nivel më të vogël dhe tani po e dëgjojmë përs

Twitter refuzoi të hiqte imazhe dhe video pornografike të shpërndara gjerësisht ne rrjet të një adoleshenti, viktimë e trafikimit seksual

Qeveria e Brazilit do të pranojë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei që të marrë pjesë në ankandet për rrjetin 5G.

Aplikacioni i mesazheve, Signal ka raportuar probleme teknike të premten pasi njohu fluks të madh të përdoruesve, të cilët janë shtuar në

Politika e re WhatsApp ka shkaktuar një valë të madhe shkarkimesh të aplikacionit SIGNAL ditët e fundit.

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump është pezulluar përkohësisht nga YouTube pasi nxiste dhunë me anë të videove që publikonte nga pro

WhatsApp është aplikacioni më i njohur i mesazheve në botë, i zotëruar nga kompania e Facebook.

Asnjë ndryshim në mënyrën e ndarjes së të dhënave të WhatsApp me Facebook në rajonin europian.

Në kalendarin Gregorian, pragu i Vitit të Ri, dita e fundit e një viti, bie më 31 dhjetor.