Patentë dhe për makinat pa pilot

18/12/2015 - 15:52

Makinat pa shofer nuk mund të jenë në treg para vitit 2020, por Kalifornia, ku 11 kompani mes të cilave, Tesla dhe Google, po testojnë prototipet, ka nisur punën për sigurinë rrugore.

Shteti amerikan ka publikuar një rregullore paraprake ku parashikohet që brenda makinës të ketë një person me patentë dhe një certifikatë të posaçme, ë do të jepet pasi të ketë marrë një manual nga kompania prodhuese se si të përdorë mjetin.

Në rastet e thyerjes së kodit rrugor, përgjegjës do të jetë personi brenda automjetit dhe jo firma ndërtuese, edhe pse nuk mund të ketë qënë në timon.

Makinat duhet të adoptojnë një timon dhe pedale, që shoferi të jetë në gjendje të marr kontrollin e automjetit në rast nevoje.

Mes rregullave të tjera të parashikuara është dhe detyrimi për ndërtuesit që të dërgojnë raporte mujore mbi performancën dhe sigurinë e veturave autonome. Kompanitë prodhuese duhen gjithashtu të punojnë për të parandaluar rrezikun e sulmeve kibernetike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksidentet rrugore shkaktojnë vdekjen e 1.3 milionë personave dhe plagosjen e 10 milionë të tjerëve çdo vit.

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend