Përdorimi i mediave sociale po shkatërron gjumin tuaj

Postuar: 25/01/2018 - 12:36

Ne të gjithë e dimë se përdorimi i celularit në shtratit është një ide e keqe, por tani ka prova që përdorimi i tij gjatë gjithë ditës mund të ndikojë në gjumin tuaj.

Cili nuk është një lajm i mirë për ... çdokush, me të vërtetë.

Një studim - i botuar në Acta Paediatrica - shqyrtoi të dhënat nga 5,242 nxënës kanadezë të moshave 11 deri në 20 vjeç, të cilët po merrnin pjesë në Studimin e Përdorimit dhe Shëndetit të Studentëve të Ontario.

Studiuesit kanë matur kohëzgjatjen e gjumit të të anketuarve kundrejt intervaleve të rekomanduara prej 9 - 11 orë në natë për moshën 11-13 vjeç, 8 - 10 orë për moshën 14-17 vjeç dhe7 - 9  orë në natë për ata të moshës 18 vjeç e lart.

Dhe rezultatet nuk ishin të këndshme për ata që përdorin mediat sociale (ato përfshijnë WhatsApp, Facebook dhe Snapchat) për vetëm një orë në ditë ndikojnë shumë në gjumin e fëmijëve.

Vetëm 36.4% e nxënësve takuan ose tejkaluan kohëzgjatjen e rekomanduar të gjumit, përkatësisht 63.6% flinin më pak se sa duhet.

Pothuajse tre të katërtat (73.4%) e  studentëve të anketuar thanë se përdorin mediat sociale për të paktën një orë në ditë dhe ata që e përdorin atë për më shumë kohë kanë vuajtur pasojat për të pasur një pushim të mirë gjatë natës.

"Ndikimi që mediat sociale mund të kenë në modelet e gjumit është një temë me interes të madh duke pasur parasysh efektet e njohura negative të privimit të gjumit në shëndet", thotë autori i lartë Dr. Jean-Philippe Chaput, i Spitalit të Fëmijëve të Institutit Kërkimor Lindor të Ontario.

 'Pajisjet elektronike të ekranit janë të përhapura në shoqërinë e sotme dhe ne po fillojmë të kuptojmë rreziqet dhe përfitimet e tyre.'

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k

Edhe pse telefonat celularë janë përmirësuar ndjeshëm në shumë aspekte, bateria e tyre nuk ka fuqinë e dikurshme.

Aplikacioni i njohur i mesazheve Whatspp do të pësojë ndryshime.