Prodhohet laptopi më i lehtë në botë me një çip të serisë H Intel

19/02/2021 - 11:39

Vaio është i njohur për prodhimin e laptopëve që përmbajnë një sasi të habitshme të energjisë në formë tepër të hollë. Vaio Z mund të jetë produkti më ambicioz i kompanisë deri më tani. Përmban deri në Core i7-11357H me katër bërthama të Intel  dhe me një peshë fillestare prej 0.9 kg , do të jetë laptopi më i lehtë që ka ndonjëherë një procesor të serisë H Intel.

Vaio Z është laptopi i parë që është bërë nga “fibra karboni të konturuar”. Fibra e karbonit gjendet në disa prej laptopëve më të mirë e të lehtë në treg, duke përfshirë linjën Dell XPS – është një material i fortë dhe i lehtë.

Vaio thotë se pajisja ka kaluar 26 teste “rënie sipërfaqe” dhe do të mbajë rreth 13 orë e gjysmë bateri. Sa i përket specifikimeve të tjera ka deri në 2TB hapësirë ​​ruajtëse, 32 GB memorie, grafikë të integruar Iris Xe dhe një ekran FHD ose ekran 4K 14 inç. Ekziston një tastierë me ndriçim, një kamerë në internet me një grila fizike, një port HDMI me madhësi të plotë dhe dy porta USB-C gjithashtu. Mund ta palosni ekranin deri në 180 gradë.

Vaio Z do kushtojë 3.579 dollarë, pra nuk do të jetë një blerje praktike për shumicën e njerëzve, por gjithsesi është një arritje mbresëlënëse.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zoom përfundoi një vit që e shtyu atë nga një aplikim për video-konferenca në një mjet në jetën tonë profesionale, shkollore dhe shoqëror

Kompania Xiaomi njoftoi zyrtarisht specifikimet e pajisjes së saj të re + Redmi K40 Pro, e cila u rendit si telefonët më të mirë për këtë

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo thotë se do të shesë vetëm vetura elektrike deri në vitin 2030, duke hequr të gjitha opsionet me naf

Në vitin 2025 pritet të fillojë puna për hotelin e parë hapësinor në orbitë.

Nëse jeni një person që nuk iu del kurrë memoria në telefon, Apple duket se mund t’ju vijë në ndihmë.

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Në një raport të fundit thuhet se Samsung do të prezantojë një laptop Windows 10 me procesor Exynos dhe kartë grafike AMD.

Kompania Facebook premtoi të mërkurën të investojë të paktën 1 miliard dollarë në mbështetje të gazetarisë gjatë tre viteve të ardhshme n

FX3 mund të regjistrojë pamje 4K me marrjen e mostrave me ngjyra 10-bit 4: 2: 2 ose të nxjerrë video RAW 16-bit mbi portën e tij me madhë

Kur Apple njoftoi se pritej që  iPhone 12 do të mbështeste standardin e të dhënëve pa tel 5G, të gjeneratës së ardhshme, analistët prisni