Project Loon testohet në Puerto Rico

28/02/2016 - 15:02

Project Loon, projekti i Google/ Alphabet   për të patur internet në zona të largëta apo vende pak të zhvilluara me balona aerostatike, ‘po ndez motorët’.

Skuadra përgjegjëse ka publikuar në Google Plus foto të reja të testimit në platformën e lëshimit të balonave në Puerto Rico. 

Nga momenti që projekti u bë publik këtë vit, në postimin e Google+ thuhet: “duhet të veprojmë në zona të reja për të bërë lëshimine tyre, në mënyrë të thjeshtë dhe vende të largëta”.

Për këtë një nga platformat, “Chicken Little” është dërguar në Puerto Rico, pasi është testuar më parë në Wisconsin të SHBA-së. Struktura më pas është dërguar në një vend të largët gati 3500 km për të çuar deri në fund lëshimin automatik të shumë balonave të provës.

“Chicken Little” është një vinç i veçantë i konceptuar për të lëshuar balona me përmasat e një fushë tenisi në më pak se 30 minuta, shpjegon Google. Balonat e Project loon duhet të funksionojnë në rajone si Amerika Latine, Afrika Perëndimore, dhe Azi. Në planet e Google janë Sri Lanka, Indonezia dhe India.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.