Rikthehen në modë kasetat e magnetofonëve

22/02/2016 - 15:26

Kasetat e magnetofonëve po rikthehen si trend në tregun muzikor ndërkombëtar. Pas fashitjes së tyre dy dekada më parë, dhe zëvendësimit me CD, tashmë po shiten masivisht.

Nostalgjia për formatin e vjet vjen pavarësisht frustimeve që çuan në rënien e tyre, përfshi këtu edhe tendencën për të arritur majat.

Shitjet e kasetave po rriten me shpejtësi në SHBA dhe Shoqata e Industrive të Regjistrimeve të Amerikës, autoriteti që merret me kompanitë muzikore, dhe certifikon cmimet gold dhe platinum, po heton mënyrat se si po shiten këto kaseta, për herë të parë që në vitet ’90.

Mendohet se risjellja e tyre në vëmendje po bëhet nga veprime muzikore të fshehta. Por tashmë këngëtarët kryesore po prodhojnë sërish albume në kaseta magnetofoni. Këngëtarja britanike Marina ka publikuar albumin e saj të fundit, Froot, në kasetë. 

Madje edhe albumet më të fundit, përfshi atë të Justin Bieber, Purpose, dhe Kany West, Yeezus janë të vlefshme dhe në formatin e kasetave. Ato shiten në zinxhirin e modës si Urban Outfitters, por edhe online. Ndërkaq, edhe Hypnohouse Trax, një kompani britanike e muzikës ka publikuar koleksionin e vet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q