Së shpejti patenta dixhitale

05/01/2016 - 18:28

Pas dixhitalizimit të policës së sigurisë, në të ardhmen e njëjta gjë mund të ndodhë edhe me patentën.

Në Iowa të SHBA-së, ka nisur eksperimenti për të transferuar në smartphone me të gjitha të dhënat e lidhura me transformimin dixhital. 15 nëpunës publikë që kanë marë mDL (mobile Driving Licence) në aplikacionin e iPhone, përveçse tregon patentën, të lejon të rrotullosh foton e personit në 360 gradë. 

“Kemi krijuar këtë program pasi njerëzit janë gjithnjë e më shumë të interesuar për teknologjinë. Gajtë 2016 do të rrisim nurmin e personave që do të përfshihen në eksperiment”, thotë Mark Lowe, drejtor i Iowa DOT’s Motor Vehicle Division, faqja e specializuar amerikane, Car and Driver.

Mes përfitimeve të patentës dixhitale janë dhe mundësitë e përditësimit në kohë reale të të dhënave, duke hequr koston e prodhimit të teserës së plastifikuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.