Së shpjeti do të paguani duke përdorur vetëm fytyrën

03/03/2016 - 18:43

Shumë shpejt njerëzit do të paguajnë për gjërat që blejnë me fytyrën e tyre. Google është duke testuar portofolin tonë dixhital duke mos na kërkuar të nxjerrim telefonin Android nga xhepi.

Pagesa do të bëhet thjesht me njohjen e fytyrës për të bërë të vlefshëm një transaksion. “Imagjinoni që teksa jeni duke drejtuar makinën nuk do tu duhet të fusni dorën në xhep për të marrë portofolin për të paguar në një pikë ndalimi. Apo të merrni një hotdog, pa i dhënë punonjësit të kasës kartë krediti apo ndonjë monedhë”, thotë Pali Bhat, menaxheri i produkteve të Google.

“Kjo na nxiti të krijojmë një aplikacion pilot që quhet Hand Free (Duart e lira) dhe jemi në fazat e hershme të testimit”, vijon Bhat. 

Një numër i vogël restorantesh ushqimesh në Silicon Valley janë përfshirë në testim, përfshi McDonald’s dhe Papa John’s. Restoranti përdor Bluetooth apo Ëi-Fi për të njohur klientit kur përdor teknologjinë e pagesës me Hands Free. Kur një person duhet të paguajë, thjesht i thotë punonjësit të kasës: “Do të paguaj me Google”. Më pas punonjësi i kërkon të dhënat, duke përdorur foton që keni në profilin tuaj të Hands Free, që i shfaqet në terminal, për të konfirmuar që jeni pikërisht ju.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.