SHBA, Facebook shpërbën një operacion keqinformimi rus në Afrikë

31/10/2019 - 07:35

Facebook njoftoi për shpërbërjen e një operacioni keqinformimi me qendër në Rusi drejt shumë vendeve afrikane, midis të cilave Bregu i Fildishtë, Republika Demokratike e Kongos dhe Kameruni.

Në total, Facebook ka eliminuar 35 llogari në rrjetin e tij, 53 faqe, shtatë grupe dhe pesë llogari në Instagram.

Personat përgjegjës për këtë manipulimin përdorën një kombinim të llogarive të rreme dhe llogarive autentike, që u përkisnin banorëve të Madagaskarit dhe Mozambikut.

Përmbajtjet ishin të përqendruara në informacione ndërkombëtare dhe vendore, ku përfshiheshin tema të tilla, si politika e Moskës në kontinentin afrikan, por edhe zgjedhjet në Madagaskar dhe Mozambik, ose kritikat mbi politikën amerikane dhe franceze në rajon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.