SHBA, Facebook shpërbën një operacion keqinformimi rus në Afrikë

31/10/2019 - 07:35

Facebook njoftoi për shpërbërjen e një operacioni keqinformimi me qendër në Rusi drejt shumë vendeve afrikane, midis të cilave Bregu i Fildishtë, Republika Demokratike e Kongos dhe Kameruni.

Në total, Facebook ka eliminuar 35 llogari në rrjetin e tij, 53 faqe, shtatë grupe dhe pesë llogari në Instagram.

Personat përgjegjës për këtë manipulimin përdorën një kombinim të llogarive të rreme dhe llogarive autentike, që u përkisnin banorëve të Madagaskarit dhe Mozambikut.

Përmbajtjet ishin të përqendruara në informacione ndërkombëtare dhe vendore, ku përfshiheshin tema të tilla, si politika e Moskës në kontinentin afrikan, por edhe zgjedhjet në Madagaskar dhe Mozambik, ose kritikat mbi politikën amerikane dhe franceze në rajon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një

Nga atmosfera mund të parashikohen tërmetet.