Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shkencëtarët zbulojnë një vrimë të zezë që mund të ndryshojë gjithçka që dimë për universin!

30/03/2021 - 15:32

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit. Ekziston një numër i llojeve të ndryshme të vrimave të zeza në galaktikë. Ka vrima të zeza yjore, padyshim më të kuptuarat nga shkenca, të cilat formohen kur qendra e një ylli të madh shembet në vetvete, duke shkaktuar një supernova, sipas NASA.

Ekzistojnë gjithashtu vrima të zeza supermasive, të cilat besohet se janë formuar në të njëjtën kohë me galaktikën në të cilën ndodhen. Pastaj ka dhe vrima të zeza "Goldilocks", të njohura dhe si "me masë të ndërmjetme", që raportohet të jenë një hallkë e paplotësuar që mund të zhbllokojë njohuri të mëtejshme, ose të zhvillojë ato që tashmë dimë, për universin.

Kërkimi i fundit i botuar në revistën Nature Astronomy, kryer nga Universiteti i Melburnit dhe Universiteti Monash, ka të reja.

Autori kryesor dhe studenti PhD i Universitetit të Melburnit, James Paynter gjurmoi një shpërthim rrezesh gama me lente gravitacionale, të shpjeguar nga SciTech Daily si një "gjysmë sekondë e dritës me energji të lartë të emetuar nga një grup yjesh të bashkuar", i cili shfaqi shenja të vrimës së zezë - një term tjetër për entitetin e rrallë kozmik.

Profesor Eric Thrane, bashkë-autor i studimit tha:

"Kjo vrimë e zezë e zbuluar rishtas mund të jetë një relike antike - një vrimë e zezë fillestare - e krijuar në universin e hershëm para se të formoheshin yjet dhe galaktikat e para."

Pjesëmarrësit e hulumtimit thanë se rezultatet ishin "emocionuese" dhe "duke përdorur këtë "kandidat" të ri të vrimës së zezë, mund të vlerësohet numri i përgjithshëm i këtyre objekteve në univers.

"Ky zbulim ka qenë ai që kemi dashur të bëjmë prej 30 vitesh."/Anabel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du

Përfshirja e Bill Gates me një eksperiment gjeo-inxhinierik që synon ngadalësimin e prishjes së klimës ka nxitur pretendime virale të nga