Shpikja aksidentale që do të gëzojë të gjithë

Postuar: 23/06/2018 - 18:52

Shkencëtarët kanë zbuluar aksidentalisht një bateri telefoni që zgjat dy herë më shumë se ato aktuale. Një grup ekspertësh britanikë ranë në kontakt me një material të ri të ri të quajtur OSPC-1, që ka gjithashtu më pak gjasë që të shpërthejë.

Tani ata po shpresojnë që materiali do të dyfishojë kapacitetin e baterive të litiumit, pasi është në gjendje që të mbajë një volum të lartë të joneve të litiumit.

Duke folur për The Times, Abbie Trewin, nga Universiteti i Lancaster tha: “Po provonim për të krijuar një formë të re karboni, por zbuluam këtë. Menduam, a do të ishte i mirë për bateritë? E testuam se sa jone litiumi mund të thithte dhe u surprizuam.”

Ndonëse kjo punë kërkimore, e publikuar në Angewandte Chemie është në fazat e para, ekspertët shpresojnë se në të ardhmen ky karbon të mund të zhvillohet më tej dhe të përbëjë bateritë e së ardhmes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k