Si të kuptosh kur dikush po të vjedh Wi-Fi

08/05/2020 - 14:01

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Por shpesh ndodh që kur vjen data e pagesës të harrojmë ta shlyejmë dhe të zbulojmë që dikush tjetër pranë banesës e ka lënë routerin pa password! Ose ose ky i fundit je vetë ti..

Geek Room liston hapat se si ta gjesh kur dikush po vjedh internet nga ti:

1. Në browserin tënd shkruaj http://192.168.1.1 e cila të çon në login e routerit tënd, nëse kjo nuk është ip e routerit tend atëhere sipas modelit e gjen këtu.

Username dhe passwordi zakonisht janë "admin" ose "root" nëse jo duhet ta kesh në manualin e përdorimit ose kontakto ofruesin e shërbimit.

2. Ndërfaqja ndryshon në varësi të aparatit por mundohu të gjesh "My Network" dhe kliko mbi të.

3. Tek faqa tjetër do të të shfaqet lista e aparateve që kanë akses tek routeri yt dhe nëse sheh "Filanis Laptop" dhe Filani nuk jeton me ty atëhere: bingo, e kape hajdutin.

4. Hapi i radhës është ndërrimi i paswordit. Ndaj shko tek WiFi dhe më pas tek Main Network ku mund të ndërrosh emrin dhe passwordin. Dhe mundësisht jo "password" apo "12345678".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q