Skandali i Facebook ndjek Instagram, vidhen të dhënat e përdoruesve

09/08/2019 - 08:00

Rrjeti më i madh për postimin e fotografive, është përfshirë në një skandal. Instagram ka patur probleme me kompaninë partnere në marketing, Hyp3r.

Instagrami i dërgoi një letër kompanisë që mblidhte të dhënat e përdoruesve me qëllim që të synonte reklama. Ndër të tjera, Hyp3r mblodhi dhe ruajti të dhëna nga Instagram Stories, të cilat zhduken pas 24 orësh dhe nuk janë të arritshme përmes mjeteve që Instagram i vë në dispozicion të palëve të treta.

“Veprimet në fjalë shkelin politikat tona. Për këtë arsye i kemi hequr nga platfrorma jonë. Ne kemi bërë një ndryshim të madh që do ndalojë kompanitë e tjera të kenë akses në të dhënat tonë”, deklaroi një zëdhënës i Instagram-it, për CNBC.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.