SnapChat do blihet për 30 miliardë dollarë nga Google?

Postuar: 04/08/2017 - 21:14

Snapchat, zyrtarisht i quajtur Snap Inc., u bë IPO herët në mars të këtij viti. Kompania u bë publike dhe tani do të ketë kapitalin e publikut për t’i dhënë mbështetje financiare.

http://ads.balkanweb.com/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=36&loc=http%3A%2F%2Fbalkanweb.com%2Fsite%2Fgoogle-do-ta-bleje-snapchat-per-30-miliarde-dollare%2F&referer=http%3A%2F%2Fbalkanweb.com%2Fsite%2F%3Fv%3D7&cb=18e135aff8Megjithatë, një raport i ri nga Business Insider thotë se Google gojarisht e diskutoi blerjen e Snapchat me drejtorin dhe themeluesin e Snap Inc. Evan Spiegel.

Oferta ishte për 30 miliardë dollarë dhe diskutimet ndodhën shumë përpara se kompania të depozitohej për IPO: në fillim të vitit 2016. Oferta e Google ishte me sa duket ende në tryezë edhe pasi Snap Inc. u bë kompani publike. Sigurisht, Spiegel nuk u lëkund, ai nuk donte ta shiste gjigantin që e ka krijuar.

Në fakt, vetëm ai dhe Snap Inc. bashkë-themeluesi Bobby Murphy janë të vetmit që mund të marrin vendime të mëdha për kompaninë, kështu që mbështetësit publikë nuk kanë ndonjë fjalë për këtë, edhe nëse dëshirojnë, raporton tg.

Edhe pse Snap i tha Business Insider se “këto thashetheme janë të rreme” dhe Google nuk pranoi të komentojë, kjo pjesë e lajmeve goditi çmimin e aksioneve të Snap Inc. me 2.3% sot pas javëve të rënies së vazhdueshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ish ekzekutiv i Facebook tha ndihet fajtor për punën e tij e cila po shkatërron shoqërinë duke ju bashkuar kritikave në adresë të rrj

Grusht i hekurt i fshehur brenda një doreze kadife: ky kombinim sjell në mend modelin California, nga i cili modeli i ri gt trashëgon vle

   Një sondazh nga revista “Enzo” ka përcaktuar se kush janë makinat më të mira Ferrari me motor 8-cilindërsh (V8).

   Kur flasim për modelet e reja të supermakinave, Lamborghini Huracan Performante dhe Porsche 911 GT2 RS janë maja, duke eklipsuar madje

Facebook ka tashmë një aplikacion të Messenger për fëmijët deri në moshën 13 vjeç, pasi prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë nj

Instagram ka lançuar ndryshime thelbësore në profile, të përshkruara si më drastiket që nga viti 2013.

   Çati i grupit në WhatsApp tashmë janë kult, ku të gjithë bëjnë pjesë të paktën në një grup, shpesh me dëshirë, shpesh për hir të punës

Gjigandi Samsung nuk di të ndalet dhe herë pas here sjell risi që e pasurojnë shërbimin, por edhe kënaqin përdoruesit duke i çuar në hapë

   Google ka zbuluar një aplikacion të ri të Android, që është projektuar për të ndihmuar njerëzit të menaxhojnë përdorimin e të dhënave

Modeli më i ri nga Mercedes, që do të prezantohet zyrtarisht në LA Auto Show, është shfaqur përmes një llogarie në internet.