Sondazh për emrin e Androidit të ri

20/12/2015 - 09:23

Emri i Androidit të ardhshëm mund të jetë Nankhatai ose Neyyappam, pra një shkretëtire indiane. Ka qënë vetë kreu i Google, Sundar Pichai, që ka lënë të hapur mundësinë.

Në një takim me studentët e universitetit të Delhit, menaxheri me origjinë indiane iu përgjigj pyetjes se pse nuk ka emra me ëmbëlsirat e vendit për Android.

“Ndoshta për Android N do të bëjmë një sondazh online për emrat, dhe nëse të gjithë indianët do të votonin, kjo mund të ndodhë”, ka bërë shaka ai.

Për sistemin operativ “mobile”, nga versioni i tretë e prapa, Google ka përdorur shpesh emra ëmbëlsirash, si Cupcake, Donut, Jellybean dhe KitKat, etj. Renditja vjen sipas rendit aldabetik, duke nisur nga “C”-ja. Përjashtim bëjnë dy variantet e para të Android, 1.0 dhe 1.1.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një

Nga atmosfera mund të parashikohen tërmetet.