Studimi: Miqtë e Facebook-ut janë falsë e të shtirur

23/01/2016 - 21:51

Shumica e miqve tuaj në Facebook nuk duan t’ia dinë fare rreth jush dhe me siguri nuk shqetësohen fare për problemet tuaja. Kjo konfirmohet nga një studim i fundit sipas të cilit, ekziston një lidhje shumë e vogël midis të pasurit miq në rrjetet sociale dhe të jesh realisht i gatshëm për të folur me ta rregullisht.

Ribin Dunbar, profesori i psikologjisë në Universitetin e Oxford-it, ndërmori një studim për të zbuluar lidhjet midis miqësisë reale dhe asaj virtuale. Personi që u mor në studim, kishte mesatarisht 150 miq në Facebook. Ai deklaroi se vetëm 27 për qind e tyre ishin të sinqertë në raport me të. I jepnin komente, pëlqime ose kritika reale, duke qenë vazhdimisht në kontakt me ta.

Dhe këta ishin persona me të cilët kishte po të njëjtën marrëdhënie në jetën reale, ndërsa të tjerët i njihte në distancë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.