Të paktën edhe dy planete të tjerë në sistemin tonë

20/01/2015 - 09:40

  • Kur pjesa më e madhe e teleskopëve janë drejtuar përtej kufijve të galaksisë tonë, duke zbuluar rreth 1 mijë planete që mund të jenë miqësorë me jetën, një hipotezë e re mund të ndryshojë shumë nga ajo që mësojmë sot për vetë sistemin tonë diellor.

20 janar 2015 -  Shkencëtarë dhe astronomë besojnë se përtej Platonit, në atë që njihet si ‘zona periferike’ e sistemit tonë diellor janë të paktën edhe dy planetë të tjerë që presin të zbulohen.

Teoria është ngritur pas vëzhgimeve të një mase asteroidësh dhe kometash përtej Neptunit që lëvizin në një mënyrë që shpjegohet vetëm me faktin se atje ndodhet një planet me fushë gravitacionale të fuqishme që kushtëzon lëvizjen e këtyre trupave, transmeton tch.

Debati për ekzistencën e një tjetër planeti përtej Plutonit në komunitetin e astronomëve dhe shkencëtarëve të hapësirës zhvillohet prej dekadash, dhe pavarësisht këndvështrimeve të ndryshme, të gjitha teoritë e deritanishme i bashkonte sasia; ajo e një planeti. Por përllogaritjet e “Complutense University” në Madrid dhe ato të Universitetit të Kembrixhit sugjerojnë që ka më shumë se sa një planet tjetër. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një