Të paktën edhe dy planete të tjerë në sistemin tonë

20/01/2015 - 09:40

  • Kur pjesa më e madhe e teleskopëve janë drejtuar përtej kufijve të galaksisë tonë, duke zbuluar rreth 1 mijë planete që mund të jenë miqësorë me jetën, një hipotezë e re mund të ndryshojë shumë nga ajo që mësojmë sot për vetë sistemin tonë diellor.

20 janar 2015 -  Shkencëtarë dhe astronomë besojnë se përtej Platonit, në atë që njihet si ‘zona periferike’ e sistemit tonë diellor janë të paktën edhe dy planetë të tjerë që presin të zbulohen.

Teoria është ngritur pas vëzhgimeve të një mase asteroidësh dhe kometash përtej Neptunit që lëvizin në një mënyrë që shpjegohet vetëm me faktin se atje ndodhet një planet me fushë gravitacionale të fuqishme që kushtëzon lëvizjen e këtyre trupave, transmeton tch.

Debati për ekzistencën e një tjetër planeti përtej Plutonit në komunitetin e astronomëve dhe shkencëtarëve të hapësirës zhvillohet prej dekadash, dhe pavarësisht këndvështrimeve të ndryshme, të gjitha teoritë e deritanishme i bashkonte sasia; ajo e një planeti. Por përllogaritjet e “Complutense University” në Madrid dhe ato të Universitetit të Kembrixhit sugjerojnë që ka më shumë se sa një planet tjetër. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.