Tani mund të fshini vendndodhjen tuaj në Google

03/05/2019 - 16:07

Gjigandi i kërkimit, Google do të ofrojë për përdoruesit opsionin e fshirjes së historisë së kërkimit dhe vendndodhjes pas tre muajsh. Aktualisht lejon përdoruesit të fshijnë manualisht informacionet e përdorimit.

Në një përpjekje për të ofruar më shumë kontroll mbi informacionet personale, do të ofrojë opsionin e fshirjes automatike pas 3 ose 18 muajsh. Google tha se cilësimi i ri do të shfaqet në javët në vijim.

Gjigandi i kërkimit është ballafaquar me hetimet për të dhënat personale që mbledh. Në nëntor u akuzua se përndjek njerëzit ku shkojnë edhe pse ata e kishin fikur historinë e vendndodhjes.

Historiku i Google dhe ndjekja e vendndodhjes mund të “ndalohet” tek cilësimet për çdo llogari. Por në muajt në vijim do të ofrojë opsionin e fshirjes automatike të këtyre të dhënave pas pak muajsh. Gjithsesi, nuk do të ofrojë fshirje automatike të historikut të Youtube.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Klientët që paguajnë rregullisht për përdorimin e Adobe Photoshop kanë kërcënuar se do hidhen në gjyq pasi përdorin versionet e vjetra.

Hakerat instaluan nga distanca një softuer të mbikëqyrjes në telefona dhe pajisje të tjera që përdornin aplikacionin e mesazheve WhatsApp

Kur njerëzit mendojnë për Inteligjencën Artificiale, me shumë mundësi mendojnë për skena nga filmat aksion, por në të vërtetë, ajo apliko

I fundit që i shtohet listës së televizorëve nga Samsung është “Sero”, i prezantuar para pak kohësh në Seul.

Whatsapp është një nga aplikacionet e mesazheve më të përdorur në botë.

Shitjet e "iPhone" ranë në nivelin më të ulët gjatë tre muajve të parë të këtij viti.

Konferenca e përvitshme e zhvillimeve të Facebook F8 po mbahet në San Jose, Kaliforni të martën dhe të mërkurën.

Një student ka paditur kompaninë Apple Inc duke kërkuar dëmshpërblim rreth 1 miliardë dollarë, pasi pretendon se kamerat e saj e arrestua

Një video në Kinë tregon shpërthimin e një makine elektrike të prodhuar nga Tesla, teksa ajo ishte e parkuar.