Tashmë bateritë me litium punojnë nën zero gradë

22/01/2016 - 20:02

Bateritë me litium, të zakonshme në përdorimin e smartphone, tablet apo makina elektrike, tashmë mund të punojnë dhe në temperatura të ulëta.

Falë shtesës së një ‘flete’ nikeli, dhe me një shpenzim minimal të energjisë mund ti bëjë ato të afta të vetëngrohen dhe në temperatura nën zero, siç tregon një studim i publikuar në “Nature”.

Deri tani bateritë me litium nuk mund të përdoreshin në të ftohtin ekstrem, dhe pse kishte një zgjidhje ‘rimibushjeje’ që kishte të bënte me një farë ‘kaloriferi’ të jashtëm dhe materialet izoluese rreth baterisë, por që në fakt e bënin më të rëndë dhe më të madh.

Ky detaj në fakt është i rëndësishëm, nëse këto bateri do të përdoren në drone që fluturojnë në kuota të larta.

Studiuesit të udhëhequr nga Chao- Yang Wang, i universitetit të Pensilvanisë, kanë modifikuar strukturën e baterisë me litium duke shtuar një laminë nikeli ë brendësi. Në këtë mënyrë korrenti devijohet nga lamina, kur është nën zero gradë,duke prodhuar nxehtësi. 

Kur ky efekt rrit temperaturën e brendshme të baterisë, aktivizohet një ‘çelës’ dhe bateria punon normalisht.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.