Telefonat inteligjentë të “Google” do të masin rrahjet e zemrës

05/02/2021 - 08:47

Përdoruesit e “Pixel”, së shpejti, do të jenë në gjendje të masin ritmin e frymëmarrjes dhe rrahjet e zemrës përmes kamerës së smartphone-it të tyre, njoftoi sot gjiganti i teknologjisë “Google”.

Pa nevojën për të patur një pajisje mjekësore ose për të qëndruar me orë të lidhur, përdoruesit do të kenë qasje në këtë informacion nëpërmjet aplikacionit të shëndetit “Google Fit”, nga marsi, falë një manovre po aq të thjeshtë sa të bësh një selfie.

“Ne duam të zbulojmë potencialin e pajisjeve të lidhura që përdorim çdo ditë”, shpjegoi Shwetak Patel, një drejtor i sektorit të shëndetësisë të grupit gjatë një konference shtypi.

“Me inteligjencën artificiale, aftësitë e këtyre pajisjeve shumëfishohen dhe më i përhapuri është smartphone, me të gjithë ndjesorët e tij”, vazhdoi ai.

Inxhinierët e “Google” kanë zhvilluar një teknikë të quajtur “të nxënët automatik”.

Përdoruesit thjesht do të duhet të hapin aplikacionin e tyre “Google Fit” dhe kamera do të zbulojë lëvizje të lehta të ngritjes dhe uljes së gjoksit, për të matur ritmin e frymëmarrjes.

Për rrahjet e zemrës, ata përdorën ndryshimet e padukshme të ngjyrës së lëkurës, që ndodhin kur gjaku i oksigjenuar rrjedh nga zemra në pjesën tjetër të trupit.

Përdoruesit do të vendosin majat e gishtave në lentet e telefonit të tyre, blici do të aktivizohet dhe aplikacioni do të japë verdiktin e tij për numrin e rrahjeve të zemrës në minutë.

Këto mjete të reja pritet të arrijnë në telefonat Android (sistemi operativ celular i “Google”) në muajt e ardhshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zoom përfundoi një vit që e shtyu atë nga një aplikim për video-konferenca në një mjet në jetën tonë profesionale, shkollore dhe shoqëror

Kompania Xiaomi njoftoi zyrtarisht specifikimet e pajisjes së saj të re + Redmi K40 Pro, e cila u rendit si telefonët më të mirë për këtë

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo thotë se do të shesë vetëm vetura elektrike deri në vitin 2030, duke hequr të gjitha opsionet me naf

Në vitin 2025 pritet të fillojë puna për hotelin e parë hapësinor në orbitë.

Nëse jeni një person që nuk iu del kurrë memoria në telefon, Apple duket se mund t’ju vijë në ndihmë.

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Në një raport të fundit thuhet se Samsung do të prezantojë një laptop Windows 10 me procesor Exynos dhe kartë grafike AMD.

Kompania Facebook premtoi të mërkurën të investojë të paktën 1 miliard dollarë në mbështetje të gazetarisë gjatë tre viteve të ardhshme n

FX3 mund të regjistrojë pamje 4K me marrjen e mostrave me ngjyra 10-bit 4: 2: 2 ose të nxjerrë video RAW 16-bit mbi portën e tij me madhë

Kur Apple njoftoi se pritej që  iPhone 12 do të mbështeste standardin e të dhënëve pa tel 5G, të gjeneratës së ardhshme, analistët prisni