Telefonata të rrezikshme, sulmohet kompania "Apple"

09/01/2019 - 13:33

Kompania "Apple" ka paralajmëruar përdoruesit për disa telefonata të rrezikshme që po marrin, të cilat dyshohet se janë mashtrime për të vjedhur para.

Njerëzit po marrin telefonata nga të tjerë që duket se janë shërbimi ndaj klientit, të cilët prezantohen si staf i kompanisë dhe kërkojnë të dhëna personale. Kjo ndodh se sulmuesit ose hakerat po bëhen gjithnjë e më të sofistikuar në aftësinë e tyre për t’u futur numrat zyrtarë.

Eksperti Brian Krebs, ka raportuar se mashtrimet po bëhen aq të avancuara, saqë për arritjen e qëllimeve të tyre u shfrytëzua epiteti i Jody Westby, shef ekzekutiv i një firme kërkimore për siguri kibernetike. Kompania ka njoftuar përdoruesit që të mos japin asnjë informacion pasi rrezikojnë të ardhurat e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Firma pas aplikacionit të mesazheve Snapchat u ka thënë deputetëve se mund të ndryshojë opsionin “streak” për të cilin është kritikuar sh

“Google” ka marrë një goditje të fortë nga Bashkimi Europian, i cili i vuri motorit të kërkimit një gjobë prej 1.49 miliardë eurosh.

Instagram nisi testimet në Shtetet e Bashkuara për një funksion ku përdoruesit mund të blejnë produkte direkt nga rrjeti social.

Apple ka surprizuar sërish pasi së shpejti do të ketë një tjetër shumëllojshmëri emoji-sh në çdo celular iPhone me përditësimin e ri “iOS

Të heqësh dorë nga rrjeti social Facebook, edhe ta mendosh duket e vështirë, aq më tepër ta zbatosh.

Supozohej të bënin të kundërtën, por mediat sociale si “Twitter”, “Facebook” apo “Pinterest”, po bëjnë që gjithnjë e më shumë njerëzit të

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka dënuar Francën dhe Greqinë për trajtimin e tyre ndaj migrantëve, në dy raste të veçanta.

MWC 2019 është në zhvillim e sipër në Barcelonë dhe shumë prodhues kanë përdorur konferencën për të paraqitur teknologjinë e tyre të fund

Facebook vijon të mbetet rrjeti social më i përdorur në Shqipëri.

Gjatë vitit 2019, aplikacioni mjaft popullor i komunikimit, WhatsApp, do të pajiset me disa funksione të mrekullueshme.