Televizori 8K në treg në të gjithë botën, me çmim marramendës 42 mijë dollarë (VIDEO)

04/09/2019 - 14:27

Televizori 8K me ekran OLED, 88 inç, tashmë do të jetë në treg në të gjithë botën, pasi fillimisht nisën shitjet vetëm në Korenë e Jugut.

Gjiganti elektronik LG njoftoi të martën se ka filluar të nxjerrë në treg dy modele 8K – TV OLED dhe NanoCell, në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Australi dhe Gjermani, por çmimi është pak i kripur pasi bëhet fjalë për 42 mijë dollarë.

LG e prezantoi televizorin 8K në fillim të këtij viti në eventin “Show Consumer Electronics” në Las Vegas.

Nëse ekranet LCD janë të ndriçuara nga pas, në ekranet OLED, pixelat janë krijuar me komponentë që ndriçojnë vetë. Sipas CNET, rezolucioni i këtij televizori është më i larti aktualisht në treg.

Në një deklaratë, kompania ka thënë se ky televizor ka 33 milionë piksela vetë-emetuese, duke siguruar ngjyra më të gjalla dhe një kënd më të gjerë shikimi. Kjo teknologji përdor procesorin “Alpha” të LG, i cili siguron një pamje më të qartë të ekranit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksidentet rrugore shkaktojnë vdekjen e 1.3 milionë personave dhe plagosjen e 10 milionë të tjerëve çdo vit.

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend