Tesla Y do të arrijë para afatit

25/10/2019 - 10:36

Prodhuesi amerikan ka njoftuar se do të fillojë prodhimin e modelit të ri më shpejt se sa ishte planifikuar.

Kur Tesla zbuloi Model Y, u njoftua se prodhimi i serisë do të fillonte në vjeshtën e vitit 2020, por tani data e fillimit të prodhimit është zhvendosur në verën e ardhshme.

“Instalimi i pajisjeve të prodhimit Model Y është duke u zhvilluar përpara fillimit të planifikuar të vitit të ardhshëm. Ne po ecim më shpejt sesa ishte planifikuar fillimisht,” tha kompania.

Prodhimi i crossoverit të ri elektrik fillimisht do të zhvillohet në linjën e pestë të montimit në një fabrikë makinash në Frimont, California. Më vonë, Model Y do të prodhohet gjithashtu në Shangai të Kinës, transmeton KosovaPress.

Përveç njoftimit se Model Y do të arrijë më herët, prodhuesi amerikan tha që kishte të ardhura prej 6.3 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të vitit 2019. Për më tepër, Tesla ka njoftuar se ka filluar prodhimi i Modelit 3 në “Gigafabrica 3”.

Kompania gjithashtu deklaron se është në fazat e fundit të procesit të përzgjedhjes së vendit për një fabrikë të madhe të re në Evropë.

Fabrika, e cila do të fillojë punën në vitin 2021, do të bashkohet me fabrikat në Frimont dhe Shanghai në prodhimin e Modelit 3 dhe Model Y.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompanitë si Coca-Cola, Adidas, Ford dhe Lego po bojkotojnë Facebookun këtë muaj, duke tërhequr reklama nga rrjeti social në Shtetet e Ba

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.