Tesla Y do të arrijë para afatit

25/10/2019 - 10:36

Prodhuesi amerikan ka njoftuar se do të fillojë prodhimin e modelit të ri më shpejt se sa ishte planifikuar.

Kur Tesla zbuloi Model Y, u njoftua se prodhimi i serisë do të fillonte në vjeshtën e vitit 2020, por tani data e fillimit të prodhimit është zhvendosur në verën e ardhshme.

“Instalimi i pajisjeve të prodhimit Model Y është duke u zhvilluar përpara fillimit të planifikuar të vitit të ardhshëm. Ne po ecim më shpejt sesa ishte planifikuar fillimisht,” tha kompania.

Prodhimi i crossoverit të ri elektrik fillimisht do të zhvillohet në linjën e pestë të montimit në një fabrikë makinash në Frimont, California. Më vonë, Model Y do të prodhohet gjithashtu në Shangai të Kinës, transmeton KosovaPress.

Përveç njoftimit se Model Y do të arrijë më herët, prodhuesi amerikan tha që kishte të ardhura prej 6.3 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të vitit 2019. Për më tepër, Tesla ka njoftuar se ka filluar prodhimi i Modelit 3 në “Gigafabrica 3”.

Kompania gjithashtu deklaron se është në fazat e fundit të procesit të përzgjedhjes së vendit për një fabrikë të madhe të re në Evropë.

Fabrika, e cila do të fillojë punën në vitin 2021, do të bashkohet me fabrikat në Frimont dhe Shanghai në prodhimin e Modelit 3 dhe Model Y.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone