Toshiba nuk do të prodhojë më kompjutera dhe laptopë

11/08/2020 - 11:44

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook. Kjo do të thotë se firma nuk do të ketë më lidhje me kompjuterët apo laptopët.

Sharp bleu 80% të kompanisë Dynabook në 2018-n për 36 milionë dollarë. Toshiba ka deklaruar se tashmë ka marrë edhe pjesën tjetër të aksioneve. Toshiba e zhvilloi laptopin e parë T1100 në 1985-n. Ai peshonte rreth 4 kilogramë dhe punonte me një disk 8.8 centimetra.

Fillimisht u lëshua në Europë dhe u shitën 10 000 njësi. Në 2011-n Toshiba shiti më shumë se 17 milionë kompjuterë, por në 2017-n shitjet ranë në 1.9 milionë.

Në 2016-n, kompania u fokusua në prodhimin e pajisjeve hardware për bizneset. Vitet e fundit konglomerati ka pasur probleme të shumta ekonomike. Në 2015-n shënoi humbje prej 318 milionë dollarësh.

Po atë vit Presidenti dhe zv.Presidenti u dorëhoqën për shkak të mashtrimit me të dhënat në fitime.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është koha për të krijuar një konkurrencë të re me TikTok.

Kompania Microsoft tha të martën se kishte çaktivizuar më shumë se 90 për qind të pajisjeve të përdorura nga një bandë kriminelësh kibern

Ndryshimet në TikTok dhe Arm janë shenja që tregojnë një të ardhme të vështirë...

Gjigandi i mediave sociale, Twitter, ka mbyllur një numër të madh llogarish që dyshohet se ishin false, të cilat mbështesin Presidentin e

Apple prezantoi katër iPhone të rinj të pajisur me teknologjinë për të përdorur rrjetet me të shpejta 5G.

Rrjeti social Facebook njoftoi se do t’i ndalojë postimet që mohojnë ose shtrembërojnë Holokaustin.

Kompania e teknologjisë Apple ka njoftuar se do të mbajë ngjarjen më te madhe të saj, në të cilën do të bëhet lançimi i produktit të viti

Në Eventin ‘Galaxy Unpacked for Every Fan’ më 23 shtator, Samsung prezantoi pajisjen e tij të fundit Galaxy: Galaxy S20 FE, i projektuar

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, për

Aplikacioni WhatsAp po punon për një veçori sekrete të vetëshkatërrimit, që fshin fotot dhe videot nga telefoni i marrësit.