Tris asteroidesh i afrohet Tokës

01/12/2014 - 22:07

1 dhjetor 2014 -  Një tris asteroidesh po i afrohet Tokës: grupi i parë ka një diametër prej 20 metrash dhe do të kalojë më 2 dhjetor në 5:51 (koha italiane), ndërsa dy të tjerët 'do të na prekin' më 7 dhe 10 dhjetor. Asteroidi i parë, i përcaktuar me siglën WC201 2014, në kohën e qasjes më të afërt në Tokë do të jetë në një distancë prej 540.000 kilometra, që është 1,4 herë sa distanca e Hënës.

 '' Natyrisht kjo është një distancë e sigurt, por gjithashtu është një rast spektakolar për të vëzhguar kalimin tranzit '' thotë astrofizikani Gianluca Masi, kreu i Virtual Telescope dhe kurator shkencor i planetar të Romës.

Tranzicioni mund të vërehet në kanalin e “Shkenca dhe Teknika” të ANSA-s, drejtpërdrejt me Virtual telescope që nga mesnata e 1 dhjetorit.

'Guri' qiellor do të jetë i vështirë për t’u vëzhguar me teleskopë të vegjël , por mund të fotografohet dhe me instrumente amatore.

Në kohën e qasjes më të afërt, shpjegon astrofizikani, asteroidi do të jetë në konstelacionin e qenve gjahtarë, ndërsa kur të fillojë transmetimi i drejtpërdrejtë do të jetë në konstelacionin e Arushës së Madhe.

Më 7 dhjetor 2014 asteroidi do të kalojë WX202 edhe nga afër: me një diametër prej vetëm pesë metrash, do të arrijë distancën minimale nga Toka 385,000 kilometra (pothuajse të njëjtën distancë prej Hënës, e cila është 384.000 kilometra) në 20, 56 italian.

Mbyllja e 'show'-t është asteroidi 2014 WU200, një diametër prej rreth gjashtë metra, do të arrijë qasjen më të madhe me Tokën më 10 dhjetor në 17,15 italiane, kur do të kalojë 460.000 milje larg planetit tonë.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë