Twitter, masa shtrënguese për terrorizmin

30/12/2015 - 20:13

Twitter merr masa të reja shtrënguese mbi përmbajtjet e dhunshme, urrejtje apo thirrje për terrorizmin. Mikroblogu, për të cilin viti 2015 është viti i luftës kundër abuzimeve në platformën e saj, bën të ditur një tjetër përditësim të rregullave.

Me këto rregulla të reja, Twitter do të pezullojë çdo llogari që nxit urrejtje. Përdoruesit e platformës nuk mund “të promovojnë dhunën kundër një personi apo ta sulmojë drejt për drejtë e të kërcënojë persona të tjerë në bazë të rracës, etnisë, kombësisë, orientimit seksual, seksit, identitetit seksual, fesë, moshës, paaftësisë apo sëmundjes”.

Mikroblogu specifikon edhe se “kërcënimi e dhunës” që mund të jenë subjekt i një bllokimi të përkohshëm, apo pezullim të një llogarie, do të përfshijnë edhe “intimidimin apo nxitjen e terrorizmit”. 

Përditësimi, shpreson Megan Cristina, drejtoresha për sigurinë në Twitter, thekson “se Twitter nuk do të tolerojë sjelljet që do të shqetësojnë, intimidojnë apo frikësojnë një person tjetër për të heshtur”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe