Varësia ndaj rrjeteve sociale

Postuar: 02/05/2018 - 07:41

*Nis terapia në SHBA, kushton 50 mijë dollarë

Rrjetet sociale mund të kthehen në varësi. Nuk është ende shqetësim i pranuar zyrtarisht nga institucionet, por në SHBA kanë nisur të marrin masa. Është rritur numri i të rinjve që i drejtohen qendrave të rehabilitimit pas përdorimit të tepruar të rrjeteve sociale dhe smartphonëve, deri në 7 orë në ditë. Abuzimi me këtë përdorim prek rreth 50% të të rinjve amerikanë dhe klinikat sigurojnë sukses në të paktën 80% të rasteve.

Të rinjtë e moshave kryesisht nga 15-20 vjeç, duhet të qëndrojnë të paktën 30 ditë në këto qendra rehabilitimi, pa kompjuter, telefon dhe internet dhe ndjekin një program rigoroz të specializuar për dizintoksikim. Terapia “peshon” mbi xhepat e prindërve të cilët duhet të paguajnë rreth 50 mijë dollarë.

Të rinjtë që janë intervistuar, kanë theksuar se nuk arrinin të shkëputeshin nga teknologjia, dhe vuanin nga ankthi dhe stresi, që duket se janë pasojat kryesore të abuzimit në përdorimin e rrjeteve sociale. /Klan Plus/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Apple" ka përfunduar me sukses blerjen e "Shazam"-it, aplikacionit popullor të identifikimit të këngëve.

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.