Vjen aplikacioni që “bisedon” me fëmijën tuaj

31/08/2014 - 13:34

31 Gusht 2014 - Mënyrat se si fëmijët argëtohen sot kanë ndryshuar shumë me ardhjen e epokës së smartfonëve. Sot fëmijët përdorin aplikacione, shohin video dhe ndërveprojnë me lodrat e tyre në një mënyrë që ishte e paimagjinueshme dekada më parë. Dhe në vend që vetëm tu “flasin” kukullave të animuara, ata duan që dhe ato tu përgjigjen.

Oren Jacob, CEO i ToyTalk, është përqëndruar në zhvillimin e një gjenerate të re ndërveprimi të aplikacioneve. Aplikacionet e kompanisë si SpeakaZoo dhe Winston Show, prezantojnë karaktere vizatimorë që mund të flasin dhe të ndërveprojnë me fëmijët duke krijuar kështu një bisedë me ta.

“Pritjet se sa interaktive dhe tërheqëse do të ishin mënyrat e argëtimit sot janë tani më të imagjinueshme se sa kur unë isha një fëmijë” –shpjegon Jacob, i cili punoi për dy vjet në industrinë e filmit para se te themelonte ToyTalk.

Sekreti i aplikacionit Toy Talk qëndron në pajisjen me një program për njohjen e fjalëve që quhet PullString. Ky program punon në prapaskena dhe analizon atë se çfarë janë fëmijët duke thënë dhe përgjigjen e duhur që ata kërkojnë. Çdo gjë që karakteret thonë është e shkruar më parë, por biseda rrjedh për t’ju përgjigjur komenteve të fëmijës.

Duke qenë se programi i njohjes së fjalëve të ToyTalk është goxha i mirë, kategoria e aplikacioneve të fëmijëve është duke u rritur në treg gjithnjë e më shumë. Shitjet e aplikacioneve edukative për fëmijët arritën në 1.7 miliardë dollarë në 2013, duke pritur që në 2018 të kapi shifrat e 2.4 miliardë dollarë.

(PCWorld Albanian)

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë