Volkswagen, Diess: Nuk tërhiqemi nga tregu amerikan

06/01/2016 - 15:41

Gjigandi gjerman i prodhimit të automobilëve Volkswagen nuk ka ndërmend të ndërpresë shitjen e autoveturave me motor me naftë në tregun amerikan, pavarësisht se u padit nga Departamenti i Drejtësisë për shumën e 48 miliardë dollarëve. Herbert Diess, kryetari i Bordit Drejtues të Volkswagen, teksa ka prezantuar në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara modelin më të ri të një prej autoveturave elektrike, tha se “mbetem optimist që mosmarrëveshja do të zgjidhet.”

Autoritetet amerikane zbuluan se Volkswagen kishte mashtruar sa i përket nivelit të ndotjes, duke manipuluar paketën elektronike të afro 9 miljon autoveturave të pajisura me motor me naftë. Afro 500 mijë prej atyre autoveturave ishin shitur në tregun amerikan, duke sjellë edhe padinë prej 48 miliardë dollarë. Por, Diess ka theksuar se problemi do të zgjidhet dhe se autoveturat me motor me naftë nuk do të tërhiqen nga tregu. Javën e ardhshme ne Uashington pritet të mbërrijë edhe Matthius Mueller, drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i Volkswagen, për të diskutuar me drejtuesit e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Shteteve të Bashkuara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.