“Volvo” tërheq gjysmë milion automjete në të gjithë botën

23/07/2019 - 07:40

Prodhuesi suedez i automjeteve, “Volvo”, nën pronësinë e kompanisë kineze “Geely”, njoftoi tërheqjen e 507 000 makinave në botë për shkak të një përbërësi defektoz që është gjetur në motorin e disa modeleve, që mund të shkaktojë zjarr.

“Ky defekt prek motorët diezel 2000 litra me katër cilindra të modeleve S60, S80, S90, V40, V60, V70 dhe V90 si dhe ato luksoze model SUV XC60 dhe XC90, të gjitha të prodhuara që prej vitit 2014”, njoftoi zëdhënësi i kompanisë, Stefan Elfstrom.

“Hetimet e zhvilluara nga Volvo kanë treguar se në raste shumë të rralla, një pjesë plastike e motorit mund të shkrijë dhe të deformohet”, tregoi Elfstrom, duke theksuar se në rastin më të keq, është e mundur që të bjerë zjarr në motor.

Sipas prodhuesit suedez, asnjë aksident i lidhur me këtë anomali nuk ka ndodhur deri tani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

WhatsApp ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë më në smartphone-t e vjetër.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, dhanë dorëheqje nga rolet e tyre në kompaninë simotër të gjigantit të teknologjisë.

Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë.

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqj

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.