WhatsApp do bëhet me pagesë

Postuar: 03/08/2018 - 14:51

Të fitosh me WhatsApp është një nga premtimet e Mark Zuckerberg që kur Facebook fitoi platformën e mesazheve në 2014-n.

Sot, Menlo Park vendos të nis nga ndërmarrjet: do duhet të paguajnë për t'iu përgjigjur klientëve të tyre.

Kjo, nëse përgjigja vonon të vijë: koha maksimale është 24 orë. Mbi këtë kufi, mesazhet e dërguara do të kushtojnë. Kostoja do variojë nga 1 në 9 cent.

Lajmi bëhet i ditur nga vetë Facebook në blogun dedikuar biznesit.

Vendimi vjen pas një viti nga lëshimi i profilit të ri të biznesit, dedikuar ndërmarrjeve.

Për ta bërë të mundur përdorimin e WhatsApp me pagesë, Facebook ka hedhur në treg paketën 'Api' (ndërfaqet e programimit) të cilat ndërmarjet duhet t'i përdorin në aplikacionet e tyre apo në faqet e webit.

Bëhet fjalë për një paketë që nuk do gjenerojë kosto nëse ndërmarrja i përgjigjet klientit brenda 24 orëve.

Data e lëshimit të sistemit të ri me pagesë është ende e paqartë, por në javët e ardhshme Facebook do të nisë një fushatë për të nxitur përdoruesit të komunikojnë me ndërmarrjet me anë të Whatsapp.

Për shembull, për të kërkuar informacione mbi fluturimet apo ndërrimin e biletave.

Kjo mund të përdoret për të dërguar mesazhe funksionale dhe jo promocionale, siç është për shembull konfirmimi i dërgimit të një produkti apo mbërritja e një fature në destinacion.

Por që nga 2019-a duhet të jetë e përdorshme për ndërmarrjet të fusin përmbajtje publicitare në Status, një ide që lind për gjurmimin e Instagram Stories, të përdorur nga rreth 450 milionë vetë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k