WhatsApp jep alarmin: Kujdes nga ky mesazh, po ju vjedhin të dhënat personale

21/11/2018 - 21:49

WhatsApp ju ka bërë thirrje të gjithë përdoruesve që të bëjnë kujdes, dhe të mos klikojnë çdo mesazh që ju vjen në telefonin e tyre pasi dikush kërkon tu vjedhë të dhënat personale.

Një mesazh që u kërkon përdoruesve që marrin pjesë në një “konkurs të së Premtes së Zezë” po qarkullon së fundmi në WhatsApp.

Mesazhi zinxhir që po qarkullon në aplikacionin e mesazheve i inkurajon njerëzit që të bëjnë një studim për të fituar kupona nga një supermarket zinxhir.

Rrengu mendohet ta ketë origjinën në Afrikën e Jugut të premten e kaluar, por thuhet se tashmë po përhapet në të gjithë botën.

Mesazhi thotë:

‘SPAR në nder të’ ‘Black Friday’ ‘në nëntor, po jep kupona falas me vlerë R2999. Sapo mora kuponin tim https://lupx.info/spar.‘

R2999 është valuta e Afrikës së Jugut dhe arrin në rreth 166 paund.

Gjiganti i shitjes me pakicë i ka paralajmëruar klientët e tyre që të mos klikojnë në link ose ta përcjellin mesazhin në kontakte të tjera.

Nëse klikoni mbi të, do t’ju çojë në një klon të faqes së internetit të supermarketit për të ‘përfunduar një sondazh mbi shërbimin e konsumatorit para se t’ju kërkojë të përcillni mesazhin në kontaktet e tjera.

Mendohet që e gjitha është një hile për të vjedhur të dhënat tuaja personale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit?

Shumë të njohur kritikuan rrjetin social Instagram, pasi humbën miliona ndjekës nga llogaritë e tyre.

Rrjeti social Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve.

Pesëmbëdhjet vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social "Facebook", duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në bo

Pavarësisht gjithë skandaleve që kaloi vitin e kaluar, ja ku jemi sot ende në Facebook ku miliona njerëz shpenzojnë të paktën një orë në

“Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e

Kompania gjigande “Apple” ka lënë të kuptohet se shumë shpejt “iPhone”-t do të bëhen më të përballueshëm në çmim.

Opsioni i "WhatsApp" për të fshirë mesazhet u vendos në vitin 2017.

Facebook pritet të forcojë rregullat dhe masat mbrojtëse në lidhje me reklamat politike, “për të parandaluar ndërhyrjen e huaj” në zgjedh