WhatsApp jep alarmin: Kujdes nga ky mesazh, po ju vjedhin të dhënat personale

21/11/2018 - 21:49

WhatsApp ju ka bërë thirrje të gjithë përdoruesve që të bëjnë kujdes, dhe të mos klikojnë çdo mesazh që ju vjen në telefonin e tyre pasi dikush kërkon tu vjedhë të dhënat personale.

Një mesazh që u kërkon përdoruesve që marrin pjesë në një “konkurs të së Premtes së Zezë” po qarkullon së fundmi në WhatsApp.

Mesazhi zinxhir që po qarkullon në aplikacionin e mesazheve i inkurajon njerëzit që të bëjnë një studim për të fituar kupona nga një supermarket zinxhir.

Rrengu mendohet ta ketë origjinën në Afrikën e Jugut të premten e kaluar, por thuhet se tashmë po përhapet në të gjithë botën.

Mesazhi thotë:

‘SPAR në nder të’ ‘Black Friday’ ‘në nëntor, po jep kupona falas me vlerë R2999. Sapo mora kuponin tim https://lupx.info/spar.‘

R2999 është valuta e Afrikës së Jugut dhe arrin në rreth 166 paund.

Gjiganti i shitjes me pakicë i ka paralajmëruar klientët e tyre që të mos klikojnë në link ose ta përcjellin mesazhin në kontakte të tjera.

Nëse klikoni mbi të, do t’ju çojë në një klon të faqes së internetit të supermarketit për të ‘përfunduar një sondazh mbi shërbimin e konsumatorit para se t’ju kërkojë të përcillni mesazhin në kontaktet e tjera.

Mendohet që e gjitha është një hile për të vjedhur të dhënat tuaja personale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Facebook ka filluar të zbatojë rregullat e saj më të rrepta të reklamimit politik në Britaninë e Madhe.

Vlera e monedhës virtuale Bitcoin ka rënë nën 5 mijë dollarë për herë të parë që nga tetori i vitit 2017.

Kompania koreano-jugore, Samsung, prezantoi telefonin e palosshëm pak ditë më parë.

BlackBerry njoftoi se do të blejë Cylance, një kompani për inteligjencën dhe sigurinë kibernetike, për shumën 1.4 miliardë dollarë në cas

Instagram ka shtuar më tepër karakteristika për blerjet online në kohën e duhur për festa.

Nintendo nga muaji janar do të ndalë shërbimet për video live për consolen Wii.

Që nga 12 nëntori, të gjitha mesazhet në WhatsApp që nuk janë ruajtur do të fshihen përgjithmonë.

Apple planifikon që në vitin 2020 të nxjerrë në shitje iPhone-in e parë me teknologjinë e internetit 5G.