WhatsApp shpjegon se çfarë do ndodhë nëse nuk pranoni politikën e re të privatësisë

22/02/2021 - 11:17

WhatsApp ka detajuar se çfarë do të ndodhë me përdoruesit që nuk pranojnë politikën e tij të re të privatësisë. Duke filluar nga 15 maji, funksionaliteti i tij do të bëhet më i kufizuar dhe përdoruesit nuk do të jenë më në gjendje të dërgojnë ose lexojnë mesazhe nga aplikacioni.

Ata do të jenë akoma në gjendje të marrin telefonata dhe njoftime, por kjo do të jetë e mundur vetëm për “një kohë të shkurtër”. Duke folur për TechCrunch, kompania konfirmoi se kjo periudhë do të zgjasë disa javë.

Politika e re e privatësisë ka qenë e diskutueshme midis disa përdoruesve, të cilët shqetësohen se WhatsApp lejon ndarjen e mesazheve të tyre private me kompaninë e saj mëmë Facebook.

Sidoqoftë, mesazhet midis individëve në WhatsApp janë të koduara, kështu që vetëm mund të shohin përmbajtjen e tyre. Ajo që lidhet me politikën e re të privatësisë është mesazhet që u dërgohen bizneseve, të cilat mund të ruhen në serverat e Facebook dhe të dhënat e të cilave mund të përdoren për reklama.

Në përgjigje të protestës, WhatsApp njoftoi se do të vonojë futjen e politikës së re të privatësisë, e cila fillimisht duhej të hynte në fuqi në 8 shkurt.

Shërbimi i mesazheve në pronësi të Facebook thotë se nuk do të fshijë asnjë llogari që nuk ka pranuar kushtet e reja më 15 maj dhe se përdoruesit do të jenë akoma në gjendje të pranojnë politikën e re të privatësisë pas kësaj date. Sidoqoftë, paralajmëron që do fshijë llogaritë pasi të jenë joaktive për 120 ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zoom përfundoi një vit që e shtyu atë nga një aplikim për video-konferenca në një mjet në jetën tonë profesionale, shkollore dhe shoqëror

Kompania Xiaomi njoftoi zyrtarisht specifikimet e pajisjes së saj të re + Redmi K40 Pro, e cila u rendit si telefonët më të mirë për këtë

Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo thotë se do të shesë vetëm vetura elektrike deri në vitin 2030, duke hequr të gjitha opsionet me naf

Në vitin 2025 pritet të fillojë puna për hotelin e parë hapësinor në orbitë.

Nëse jeni një person që nuk iu del kurrë memoria në telefon, Apple duket se mund t’ju vijë në ndihmë.

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Në një raport të fundit thuhet se Samsung do të prezantojë një laptop Windows 10 me procesor Exynos dhe kartë grafike AMD.

Kompania Facebook premtoi të mërkurën të investojë të paktën 1 miliard dollarë në mbështetje të gazetarisë gjatë tre viteve të ardhshme n

FX3 mund të regjistrojë pamje 4K me marrjen e mostrave me ngjyra 10-bit 4: 2: 2 ose të nxjerrë video RAW 16-bit mbi portën e tij me madhë

Kur Apple njoftoi se pritej që  iPhone 12 do të mbështeste standardin e të dhënëve pa tel 5G, të gjeneratës së ardhshme, analistët prisni