Wikipedia tashmë 15 vjeç

14/01/2016 - 22:21

Një revolucion i dijes, relativisht e re, që sapo ka mbushur 15 vjeç, ka çuar tashmë në pension librat e rëndë të enciklopedive tradicionale. Wikipedia fik qirinjtë, e publikuar më 15 janar 2001, nga Jimmy Wales dhe Larry Sanger.

“Wikipedia na ka sfiduar të rimendojmë se si dija mund të mblidhet dhe të shpërndahet, duke hedhur poshtë konceptin se mund të vijë ekskluzivisht nga lart”, thotë themeluesi i saj, Jimmy, me rastin e përvjetorit. 

Sot ky shërbim ka më shumë se 35 milionë të dhëna në 290 gjuhë të botës, përdoret nga qindra milionë persona nga e gjithë bota, dhe mbështetet në kontributin e 80 mijë redaktorëve vullnetarë çdo muaj. Është falas, pa reklamë, dhe mbështetet në donacionet vullnetare të përdoruesve.

Enciklopedia online, dhe për t’i dhënë dritë popullaritet të saj, sheh në të ardhmen me objektiva gjithnjë dhe më ambiciozë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q