Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Xiaomi planifikon të prodhojë makina elektrike

26/03/2021 - 11:12

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike duke përdorur fabrikën e “Great Wall Motor Co Ltd”.

Lajmi është bërë i ditur nga Reuters, që e ka mësuar këtë informacion nga 3 persona të cilët kanë lidhje të drejtpërdrejt me këtë çështje, por që kanë preferuar të mbeten anonimë.

Pas raportimit të këtij lajmi, aksionet në bursë të Xiaomi u rritën me më shumë se 9%. Xiaomi është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të telefonave të mençur, dhe aktualisht është në bisedime me “Great Wall Motor Co Ltd” për të bashkëpunuar në fushën e makinave elektrike.

“Great Wall” do të ofrojë konsulencë inxhinierike për të përshpejtuar sa më shumë projektin. Ndërsa Xiaomi synon që të kapë tregun masiv me prodhimin e automjeteve elektrike. Në javën e ardhshme pritet që dy kompanitë të shpallin partneritetin. Megjithatë, pas publikimit të këtij lajmi nga Reuters, asnjëra prej kompanive nuk pranoi të komentonte. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania WhatsApp po punon për të sjellë aftësinë për të dëgjuar një mesazh audio në iPhone para se ta dërgoni atë.

AOL dhe Yahoo janë duke u shitur përsëri, këtë herë te një firmë private kapitali Apollo Global Management për 5 miliardë dollarë.

Prej muajsh është folur që Apple po punon për një iPhone të palosshëm.

Është shumë e vështirë për të hakuar dhe për të ndërhyrë në një celular iPhone, për shkak të elementeve të mbrojtjes që ka.

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e